Arm Melter 21 – October 4, 2014

AM 21 and Canadian Professional Armwrestling Championships
Loaded Dog, Scarborough, ON
October 4, 2014

Canadian Professional Armwrestling Belt Supermatches

Right Lightweight 0-165
Champion, Chris Gobby vs Challenger, Dan Bellefeuille
Winner – Dan Bellefeuille 3-0 – New Belt Champion

Right Womens Open
Champion, Heidi Cordner vs Challenger, Jessica King
Winner – Heidi Cordner 3-0 – Heidi defends Belt

Left Womens Open
Champion, Tamara Mitts vs Challenger, Candy McIlmoyle
Winner – Tamara Mitts 3-0 – Tamara defends Belt

Left Lightweight 0-165
Champion, Chris Gobby vs Challenger, Dan Bellefeuille
Winner – Dan Bellefeuille 3-0 – New Belt Champion

NITRO Belt – Right
Champion, Conrad Rousselle vs Challenger Daylan Thomas
Winner – Conrad Rousselle 3-0 – Conrad defends Belt

Double Elimination Novice Results

Right 0-171
1. Mike Taylor.
2. David Cummings.
3. Darren Hitchon.
4. Julien Snodden.
5. Derek Harrart.

Right 172-209
1. Joel Carrierre.
2. Tyler Bolzan.
3. Josh Black.
4. Dan Sloane.

Right 210+
1. Sean Raney.
2. Ron Hope.
3. Sergio Rovella.
4. Bob Pavao DNF

Left 0-171
1. Mike Taylor.
2. David Cummings.
3. Julien Snodden.
4. Derek Haggart.
5. Darren Hitchon.

Left 172-209
1. Tyler Bolzan.
2. Joel Carrierre.
3. Josh Black.
4. Dan Sloane.

Left 210+
1. Sean Raney.
2. Ron Hope.
3. Sergio Rovella.

Match of the Day:
Ron Hope vs Sean Raney

Triple Elimination Arm Melter

Right 0-165
1. Doug Weir
2. Jeff Kaye
3. Travis Boudreault
4. Eric Furness.
5. Robert Kent.
6. Hugh Brodie.

Right 166-187
1. Joseph Spoljar
2. Tyler Hamilton.
3. Guy Windover.
4. Kevin McCoy.
5. Mike Trasias.
6. Joshua Payne.
7. Ryan Charles.
8. Andrew Lammens.
9. Darren Schell.
10. Mike Chirva
11. Joel Carrierre
12. Harpret Singh.
13. Travis Boudreault.

Right 188-220
1. Andrew Scott – New Belt Holder
2. Tom Balfe.
3. Jeff Penney.
4. Dave Drumm.
5. Tyler Robinson.
6. Bilal Kredieh
7. Dan Bellefeuille.
8. Jake Rohrbacher.

Right 221+
1. Mike Bosse – New Belt Holder
2. Janek Kwias.
3. Jeff Penney.
4. Daylan Thomas.
5. Kyle Kerswill.
6. Jeremy Johnston.
7. Evan Benjamin.
8. Dave Drumm.
9. Sean Raney.

Womens Right 0-143
1. Laura Cook, New Belt Holder
2. Candy McIlmoyle
3. Tamara Mitts

Womens Right 144+
1. Heidi Cordner
2. Jessica King

Left 0-165
1. Jeff Kaye
2. Doug Weir
3. Eric Furness
4. Travis Boudreault
5. Hugh Brodie

Left 166-187
1. Tyler Hamilton.
2. Chris Gobby
3. Andrew Lammens
4. Guy Windover
5. Joshua Payne.
6. Jeff Kaye
7. Mike Trasias
8. Joseph Spoljar
9. Tyler Bolzan
10. Darren Schell
11. Ryan Charles.

Left 188-220
1. Andrew Scott.
2. Tom Balfe.
3. Tyler Robinson.
4. Jeff Penney
5. Dave Drumm.
6. Dan Bellefeuille.
7. Bilal Kredieh.
8. Jake Rohrbacher.

Left 221+
1. Conrad Rousselle
2. Daylan Thomas
3. Jamieson Lalande.
4. Jeff Penney.
5. Kyle Kerswill.
6. Dave Drumm.
7. Evan Benjamin.

Womens Left 0-143
1. Laura Cook – New Belt Holder
2. Tamara Mitts
3. Candy McIlmoyle

Womens Left 144+
1. Heidi Cordner
2. Laura Cook
3. Jessica King

Match of the Day:
Tamara Mitts vs Candy McIlmoyle

Most Sportsmanlike:
Travis Boudreault

Single Elimination Overall

Right Hand Open
1. Doug Weir (Plaque and $100)
2. Andrew Scott
3. Joseph Spoljar
4. Ryan Charles.
5. Eric Furness.
6. Harpreet Singh.
7. Travis Boudreault.
8. Heidi Cordner
9. Tyler Hamilton.
10. Jeff Kaye
11. Guy Windover
12. Dan Bellefeuille
13. Joshua Payne.
14. Robert Kent.
15. Hugh Brodie
16. Jake Rohrbacher.
17. Daylan Thomas

Left Hand Open
1. Andrew Scott (Plaque and $100)
2. Daylan Thomas
3. Joseph Spoljar
4. Conrad Rousselle
5. Jake Rohrbacher.
6. Dan Bellefeuille
7. Tyler Robinson
8. Tyler Hamilton.
9. Hugh Brodie.
10. Guy Windover
11. Jamieson Lalande
12. Jeff Kaye
13. Ryan Charles.
14. Eric Furness
15. Joshua Payne.

Tournament Scorekeepers:
Rebecca Gould and Kelly Cordner

Emcee:
John Milne.

Referees:
Dave Akey
Dave Campbell.
Dan Farrow.
Craig Mitchell.